Windows 8 Çin’de yasaklandı!

Çin Windows 8 kullanımını yasakladı…

Microsoft’un en çok kullanılan Windows XP işletim sistemine olan teknik desteğini sona erdirmesi son bireysel kullanıcılardan kurumsal müşterilere kadar halen bu sürüm ile çalışmayı sürdüren bir çok kesimi etkilemişti. Ancak Çin‘den beklenmedik bir tepki geldi.

Ülkeden gelen son bilgilere göre resmi kurum bilgisayarlarında Windows 8 kullanımı yasaklandı. Sebep olarak enerji tasarruflu cihaz kullanım politikası gösterilse de resmi kaynaklar yasaklamanın asıl sebebinin Windows XP’ye olan desteğin kesilmesinin neden olduğunu söylüyor.

Ülkede halen masaüstü bilgisayarların yüzde 50’si Windows XP üzerinde çalışırken, bu rakam resmi kurumlarda yüzde 70’lere kadar çıkıyor. Çin hükümeti büyük yatırımlarla oluşturdukları Windows XP altyapısının bir anda riskli bir sistem haline gelmesinden oldukça rahatsız. Ayrıca Microsoft’un gelecekte desteğini keseceği bir işletim sistemine de yatırım yapmak istemiyor.

 

Ülkede Windows 8 kullanımını yaygınlaştırmak isteyen Microsoft için bu karar adeta şok etkisi yarattı. Firma sıkıntıların giderilmesi adına Çin ile görüşmelere başladı. Aynı zamanda resmi kurumlara Windows 7 işletim sistemini önermeye de devam edecek. Yasağın ne kadar süreceği ise bilinmiyor.

Yazar Hakkında

Benzer Haberler