İstihbarat ve Siber Casusluk Virüsü Regin !!!

Yeni nesil ajan Regin Virüsü!!!

Dünyanın en büyük antivirüs yazılımı firmalarından Symantec, dünya tarihinde bugüne kadar geliştirilmiş en kapsamlı virüsü tespit etmiş olduğunu tüm dünyaya duyurdu… Symantec tarafından verilen bilgilere göre yeni virüsün adı Regin. Regin virüsü yeni nesil bir casus virüs olarak tanımlanıyor. Virüsün muhtemelen bir ülke tarafından casusluk için geliştirildiği ihtimali konuşulanlar arasında.

Peki Nedir Bu Regin Virüsü?

Symantec’den gelen bilgiye göre böyle kapsamlı ve gelişmiş bir virüsü ancak bir ülke tarafından belirli bir amaç için geliştirilebilir. Ve virüsün temel amacı bulaştığı sistemlere zarar vermek yerine bulaştığı o sistemden gizlice çeşitli verileri ele geçirerek casusluk yapmak. Regin virüsü 6 yıldır dünya üzerinde çeşitli sistemlerden bilgi çalmak için kullanıldığı belirtiliyor. Regin Virüsü bulaştığı sistemden ekran görüntülerini ele geçirebiliyor. Bilgisayarda mevcut tüm Şifreleri de çalabilen Regin adlı virüs aynı zamanda silinmiş olan dosyaları geri döndürebiliyor. Konu hakkında açıklama yapan virüs uzmanları virüsün Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan ve İrlanda da kamu kuruluşlarını ve özel firmaları ve şahısları hedeflediğini belirtiyor. Uzmanlar virüsün bu kadar gelişmiş özelliklere sahip olması için ancak belirli bir ülke tarafından siber casusluk amacı ile geliştirildiğini düşünüyor.
Böyle kapsamlı bir Virüsün belki yıllar içinde değilse de aylarca devam eden hummalı bir çalışmanın neticesinde ortaya çıktığı görüşü hakim. Bununla beraber virüsü geliştiren kişilerin de iz bırakmamak için oldukça fazla çaba sarf ettikleri düşünülüyor. Yakın bir dönem içinde Amerika ve İsrail’in ortaklaşa üretmiş olduğu ve İran’a karşı kullandığı düşünülen Struxnet adlı virüs ile Regin Virüsü kıyaslandığında; Struxnet bulaştığı sistemleri zarara uğratmak hedefiyle çalışırken, Regin‘in temel hedefinin casusluk olduğu düşünülmektedir.

Regin Virüsü Nasıl Temizlenir?

Symantec tarafından yapılan açıklamaya göre Norton Power Eraser (NPE), Removal Tool olarak kullanılabilecek. Bu tool’u indirmek için Symantec tarafından hazırlanan Backdoor.Regin sayfasına göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Benzer Haberler