Siber zorbalık nedir?

İngilizce ‘cyber bullying’ teriminden Türkçe’ye geçen bir kavram olup bilgi ve iletişim teknolojilerini(başta olmak üzere) kullanarak bir birey ya da gruba yapılan teknik ya da ilişkisel tarzda zarar verme davranışıdır.

anlık mesajlaşma, e-mail, siteleri ve uygulamaları yoluyla veya online oyunlar ya da internet forumları üzerinden gerçekleşebilmektedir. Siber zorbalık içeren mesaj veya paylaşımlar bazen doğrudan mağdura iletilebildiği gibi bazı durumlarda sosyal medya sitelerinde bir paylaşıma cevap veya yorum niteliğinde de gönderilebilmektedir.

Her türlü aşağılama,karalama, profil taklidi, tehdit, şantaj, özel hayat ifşası, ısrarlı takip(stalking), çocuk tacizi siber zorbalığa girmektedir. Biliyor musunuz, yapılan araştırmalar siber zorbaların istismar ettiği yaş sınıfının genellikle 13 yaşın altındaki kişilerden olduğunu ortaya koymuştur. Şimdi önlem alma zamanı.

Siber zorbalık için alınacak önlemler nelerdir?

İyi birey iyi aileden yetişir. Aile bireyleri olarak çocuklarınıza birer eğitimci olarak yaklaşmak durumundasınız. Siber zorbalık konusunda da böyle bir durumda karşılaşan ebeveynler öncelikle durumu iyi anlamalı ve çocuklarını dış dünyadan onları olumsuz etkileyen nesnelerden kurtarmalıdırlar. Siber zorbalık tehlikesi için alınacak önlemler şu şekildedir;

Dijital araçların kullanımı konusunda kural ve sınırlar oluşturmak

Teknolojik araç satın alırken çok dikkatli olmak

Güvenli dijital araçlar kullanımı konusunda hassas ve dikkatli olmak

Okul ve öğretmen ile iletişimi kaybetmemek

Çocuğun yaptığı doğru ve yanlışları aynı şekilde değerlendirip yanında olmak

İletişim teknolojilerini kullanırken çevre kontrolü sergilemek

BUGÜN NELER OLDU

Yazar Hakkında

Benzer Haberler