Dell ‘hâlden anlayan’ bilgisayar geliştirdi!

Dell kullanıcının duygusal durumunu tespit eden yazılım geliştirdi.

Bilgisayar üreticisi Dell’in geliştirdiği kişinin duygusal durumunu tespit eden bilgisayar yazılımı, kullanıcıya o an için oyun, film ya da iş ile ilgili araştırmalar yapmasını önerebilecek.

BBC’ye konuşan Dell Araştırma Birimi Başkanı Jai Menon, geliştirdikleri yazılım ve başa takılan cihazla beyin dalgalarını tespit edip kullanıcının duygusal durumunu anlayabildiklerini ifade ediyor.

Menon’a göre yeni teknolojinin hem ofislerde hem de evlerde kullanım alanları olabilecek.

Ancak bazı uzmanlar Dell’in geliştirdiğini iddia ettiği yeni teknolojiye şüpheyle yaklaşıyor.

dell-bilgisayarOxford Üniversitesi’nden insan-bilgisayar etkileşimi uzmanı Dr. Bernie Hogan, “Bu tür teknolojiler geliştirilebilirse uygulama alanlarının ucu bucağı olmaz. Ama 10 yıl önce de bu teknolojiden sadece 5 yıl uzakta olduğumuz söyleniyordu” diyor.

Dell, yeni yazılımların 2017′de satışa sunulmasını hedefliyor.

‘Yorgunluğu anlayan bilgisayar’

Dell yöneticisi Menon, iki çalışanlarının bir süredir yeni başlıklarla çalıştığını ifade etti ve bilgisayarın kişilerin mutlu, mutsuz, öfkeli ya da sıkkın olduğunu anlayabildiğini belirtti.

Menon, “Eğer bilgisayar kişinin belli bir konuya konsantre olup, çalıştığını anlarsa dikkat dağıtacak şeyleri engelleyebilir. Örneğin gelen telefonları doğrudan telesekretere yönlendirebilir” diyor ve ekliyor:

“Benzer şekilde kişi uzun süredir çalışıyorsa ve artık yorgun ve sıkkın hale gelmeye başlamışsa bilgisayar bir ara vermesini tavsiye edebilir.”

Yeni teknolojinin bilgisayar oyunlarına da adapte edilebileceği belirtiliyor. Menon, “Oyun oynayan kişinin sıkılmaya başladığı anlaşılırsa zorluk seviyesi biraz yükseltilip oyuna ilgi yeniden harekete geçirilebilir” diyor.

Dell’in rakipleri de var

Kişilerin duygularını anlayan bilgisayar projesini yürüten tek şirket Dell değil.

Microsoft, akıllı telefonlarla kişinin duygularını tespit edebilecek teknolojiler geliştirmeye çalışıyor.

IBM ise, beyin aktivitesini takip eden başlıklar üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak : BBC

Yazar Hakkında

Benzer Haberler